Parkiet, deski podłogowe czy panele – co wybrać?

 
Podłogi drewniane znów wracają do łask. Przez długi czas zamiast nich wybieraliśmy wygodne panele laminowane, ale teraz moda na drewno powróciła i rozgościła się w naszych domach na dobre. Obecnie w sklepach do wyboru mamy kilka różnych typów materiałów na drewniane podłogi – najpopularniejsze to parkiety, deski oraz panele z drewna.
 
Każdy z powyższych materiałów ma swoje plusy i minusy, dlatego też trzeba będzie już samemu rozsądzić, co sprawdzi się najlepiej – deski podłogowe, panele oraz parkiet są jednak tak samo piękne i można zakupić je w różnych wariantach, na przykład mogą być one wykonane z drewna dębowego, jesionowego czy popularnych obecnie gatunków drewna egotycznego, dlatego jest w czym przebierać.
 
Deski podłogowe
Lite drewno, z którego wykonuje się deski podłogowe, jest trwałe i ciepłe, nie uczula i może być wielokrotnie cyklinowane, dlatego taka podłoga może wytrzymać na długie lata. Deski mogą być montowane na legarach lub też przyklejone do wylewki. Minusem desek jest ich skomplikowany montaż, który wymaga doświadczenia. Również deski podłogowe są dość głośne w użytkowaniu, a także nie współpracują najczęściej z ogrzewaniem podłogowym. Po wykonaniu podłogi trzeba ją wykończyć, na przykład przez olejowanie czy lakierowanie.
 
Parkiet drewniany
Pakiet pozwala na stworzenie na podłodze przepięknych kompozycji. Oprócz tradycyjnego parkietu układanego z klepek wyróżniamy także parkiet przemysłowy, który nazywany jest też mozaika przemysłową lub parkietem sztorcowym, ponieważ w tym przypadku deseczki układane są na sztorc, co powoduje, że jest on bardziej wytrzymały od klasycznego parkietu. Wady takiej podłogi są podobne jak w przypadku desek podłogowych. Dodatkowo parkiet o bardziej misternym wyglądzie jest bardziej czasochłonny w wykonaniu.
 
Panele drewniane
Na pierwszy rzut oka przypominają deski lub wyglądają jak klepka. W przeciwieństwie do podłóg z litego drewna panele wykonuje się warstwowo. Są od razu wykończone i nie wymagają lakierowania lub olejowania. Są też łatwe w układaniu. Minusem paneli jest ich fakt, że nie wszystkie nadają się do cyklinowania.