Tytoń i wyroby tytoniowe

 
Tytoń oraz jego wyroby, to ogromna gałąź przemysłu przynosząca ogromne zyski dla budżetu poszczególnych państw. Jest to spowodowane monopolistycznym i kontrolowanym zarówno handlem tytoniem, jego produkcją oraz ustalaniem cen na jego wyroby. Jako że tytoń jest uważany za używkę prowadzącą do nałogu jego cena tak w bezpośrednim handlu liśćmi tytoniowymi, jak i jego wyrobami jest niemałą, a sporą część tego stanowi akcyza. Ponieważ tytoń zawiera nikotynę stanowi ogromny problem, gdyż bardzo szybko można od niego uzależnić nasz organizm.
 
Bez względu na to, w jakiej formie będziemy zażywać tytoń hand strips, czy będzie to dym papierosowy, dym z cygar lub fajki, w takim samym stopniu działa on negatywnie i destrukcyjnie na nasz organizm. Mniej szkodliwe, lecz również uzależniające jest zażywanie go w formie tabaki czyli wciąganie drobno sproszkowanego tytoniu przez nos, lub bezpośrednie żucie liści tytoniowych. W większości krajów na świecie tytoń hand strips oraz jego wyroby są produktami legalnie sprzedawanymi, lecz odpowiednie ustawy o ochronie zdrowia regulują jego jakość i skład w tytoniowych wyrobach.
 
Tytoń towarem handlowym
Tytoń od zarania dziejów był towarem handlowym i jeszcze przed napływem europejczyków do obu Ameryk był tam stosowany w handlu wymiennym. Bum po napływie europejczyków do Ameryk sprawił, że rozpowszechnił się on za sprawą wymiany handlowej na niemal całym świecie. Dzisiaj na rynku możemy spot kac różnego jego odmiany, a najbardziej popularne podbijają rynek światowy. Możemy zaliczyć do ich grona tytoń hand strips, który wyróżnia się na tle pozostałych elastycznością w jego wykorzystaniu. Doskonały jest bowiem do fajek, papierosów, cygar, cygaretek i szisz.
 
Modyfikacja gatunków tytoniowych
Modyfikowanie gatunków tytoniu, również zmusiło producentów do tworzenia jego krzyżówek. Do najbardziej popularnych należy tytoń szlachetny, który jest hodowlanym wytworem i nie spotykanym w formie dzikiej. W Polsce jest on bardzo dobrze znany i uprawiany przez plantatorów tytoniu, jako roślina jednoroczna.